نظام طبقاتی در هندوییسم و اسلام

Rate this item
(0 votes)

طبق باور هندوییسم قوم آریایی انتخاب شده تا اولین قومی باشد که این دین به دانایان آن عرضه میشود تا سپس از طریق آنها همۀ مردم جهان از حقیقت آگاه شوند. در هندوییسم قوانین یا “راه جاودان” وظایفی هستند که همۀ هندوها از هر “کاست caste” باید پیروی کنند. اینها عبارتند از: شرافت، اجتناب از آزار موجودات زنده، خلوص نیت، حسن نیت، مهربانی، صبوری، گذشت، سخاوت و زهد. دستورات دین هندو جامعه را به چهار کاست یا طبقه تقسیم میکند.

شامل:
طبقۀ اول: “برهمین ها Brahmin” یعنی پیشوایان دینی،
طبقۀ دوم: حاکمین و جنگاوران که وظیفه دارند مردم و جامعه را اداره و حفظ کنند،
طبقۀ سوم: کسبه، مالکان زمین، کشاورزان، دامداران و کسانی که به مردم پول قرض میدهند،
طبقۀ چهارم: مردمی که خدمتکار سه طبقۀ دیگر هستند.

این طبقه بندی در وداها آمده است و مردم در هر یک از این طبقات که به دنیا بیایند نباید به شغل افراد طبقۀ دیگر وارد شوند و نیز اجازه ندارند که با افراد طبقۀ دیگر ازدواج کنند. به باور هندوها، اعمال و رفتار ما و کارمایی که در این جهان گردآوری میکنیم تعیین میکند در زندگی بعدی در کدام طبقه قرار بگیریم و مرتکب چه اعمالی شویم.
مردمی هم هستند که خارج از این طبقه بندی اند و به “نجس یا دالیت Dalit” معروفند. آنها مردمی هستند که دینها و زبانهای متفاوتی با هندوها دارند. البته دولت هند سعی دارد این نظام طبقاتی را از بین ببرد ولی مردم معتقد به آیین هندو، آن را دستور دین میدانند. یعنی اگر کسی در طبقۀ نجس و یا در طبقۀ خدمتکار به دنیا بیاید و بخواهد با تلاش و کوشش به شغل و یا موقعیت بهتری دست پیدا کند هندوها مانع او میشوند. ورود به طبقات دیگر، خلاف دستورات دین هندوست.

در گذشته که حکومتها و پادشاهان، خودشان هندو بودند، قوانینی وضع میکردند که مانع از راهیابی افراد یک طبقه به طبقۀ دیگر میشد همچون اجازه ازدواج و دیگر تبعیضات از احکام قضایی و فقهی که به غیرمسلمانان داده نمیشود. البته هندوهای متدین، خودشان به طبقه ای که در آن متولد میشوند راضی هستند و سعی نمیکنند به مشاغل طبقۀ بالاتر راه پیدا کنند. هم اکنون پایین ترین طبقه که دالیت یا نجس نام دارد حدود ۱۰% از مردم هند را تشکیل میدهد یعنی تقریبا ۲۰۰ میلیون نفر!!!

طبق باور هندوها زندگی آن انسان، حاصل کارمایی است که به دست آورده و ما نباید در کار “ویشنو” دخالت کنیم همچون باوری که به تقدیرگرایی در اسلام وجود دارد؛ چون از حکمت و دلیل آن سر در نمیآوریم! و خدا بهتر میداند! مخالفت با دستورات ودایی، کارمای بد ما را افزایش میدهد همچون باور مسلمانان در تخطی از دستورات الله و اطاعت محض از دستورات او هرچند غیراخلاقی باشد. مومنین هندو همچون مسلمانان هر چه را که در وداها گفته شده انجام میدهند تا کارمای خوبشان افزایش یابد. مثلاً اگر گفته شود جلوی پیشرفت ۲۰۰ میلیون انسان را بگیرید تا کارمای خوب به دست آورید و در زندگی بعدی به طبقۀ بهتری راه پیدا کنید، هندوها این کار را انجام میدهند و برایشان رنج و ناامیدی و دلشکستگی آن انسانها اهمیتی ندارد همچون مسلمانی که به او دستور تکفیر و برائت جویی و طرد و کشتار بهاییان یا مضروب ساختن همسر یا تحمیل اسلام به دگراندیشان و اخذ جزیه و ارتداد و برده داری و… را میدهند. اگر در وداها گفته شده باشد که هیچ حیوانی را آزار ندهید و با آنها مهربان باشید، همگی از این دستور پیروی میکنند و به این دستور خوب دینشان افتخار هم میکنند؛ ولی اگر مثلاً در کنارش گفته شده باشد که اجازه ندهید گنجشکها لانه داشته باشند، جهت افزایش کارمای خوبشان، لانۀ گنجشکها را خراب میکنند و به راحتی باعث رنجش آن پرندگان بیچاره میشوند. دقیقا همچون نظام طبقاتی اسلامی در هدم سکنه ی کفار و غارت اموال آنان و اجازه ندادن به در راس قرار گرفتن آنان و نظام توتالیتر و انحصارگرای اسلامی. هندوها میگویند پیروان دین، صلاح ما را بهتر میدانند و میخواهند که ما سعادتمند شویم![۱]

‍ ‍ پانویس:
۱- مهمترين انحراف اخلاقي در قرآن (و اسلام) طبقاتي بودن اخلاق است. قرآن انسانها را بعد از پیامبران، یهود و اهل بیت محمد به چند طبقه ي نامساوي تقسيم كرده است؛شامل:

۱. آزاد و برده،

۲. مسلمان و غير مسلمان،

۳. مرد و زن. اين طبقه بندي در تمام احكام حقوقي، قضائي، سياسي، اقتصادي و اخلاقي اسلام جاري است و در تمام اين موارد طبقات مختلف احكام مختلفي دارند.عوام مسلمان بخاطر موتور تبلیغات یکسویه گمان میکنند که در اسلام تقوا ملاک سنجش است درحالی که به این نکته توجه نمیکنند که عمل صالح و تقوی برحسب طبقه ی اجتماعی فرق میکند. غلام صالح غلامی است که فرمان ارباب را اطاعت کند و ارباب خوب هم اربابی است که خوب فرمان بدهد. زن متقی زنی است که کاملا مطیع شوهر باشد و درخانه بنشیند و با مرد بیگانه تا حد امکان هم صحبت نشود و قس علی هذا بنابراین این روش سوفسطایی به هیچ وجه تساوی انسانها را نمیرساند. شيخ فضل الله نوري: “محال است با اسلام، حكم مساوات”[رسائل، اعلاميه ها و مكتوبات شيخ فضل الله نوری ج۱ ص۶۴]

Read 88 times
Last modified on 02 February 2019

 درباره ما

وبسایت ناباور منتقد جدی ادیان است و از انجا که به زبان

فارسی برای مخاطب فارسی زبان ارائه میشود و با توجه به

کثرت مسلمانان در این جوامع، بسمت نقد اسلام تمایل دارد

 اهداف

روشنگری و اطلاع رسانی از طریق نشر کتب و مقالات

خرافه ستیز، فراهم آوردن امکان بحث و تبادل نظر آزادانه

برای ناباوران و حمایت از سایر ناباوران

لینک های مفید

Info@Naabavar.com

www.atheistium.com

www.ex-muslim.org.uk