قرآن و مراحل رشد جنین

Rate this item
(0 votes)

شاید برای همه شما این سوال پیش آمده باشد که مراحل رشد جنین که در آیاتی از قرآن به آن اشاره شده از کجا آمده و محمد یا نویسندگان قرآن آن را از کجا میدانسته‌اند. 

قبل از پاسخ دادن به این سوال یک نگاه گذرا به این آیات می‌اندازم تا ببینیم قرآن در این مورد چه گفته و آیا اصولا این ادعا با واقعیت علمی همخوانی دارد یا خیر.

 

مراحل رشد جنین در آیات ۱۲ تا ۱۴ سوره مومنون بیان شده است:
مؤمنون: وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ«۱۲» ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَكِینٍ«۱۳» ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ«۱۴»

ترجمه: و به يقين انسان را از عصاره‌اى از گل آفريديم (۱۲) سپس او را نطفه‌اى در جايگاهى استوار قرار داديم (۱۳) آنگاه نطفه را به صورت خون بسته (علقه) درآورديم پس آن علقه را گوشت جويده شده (مضغه) قرار داديم و آنگاه مضغه را استخوانهايى گردانيديم بعد استخوانها را با گوشتى پوشانيديم آنگاه آفرينشى ديگر پديد آورديم آفرين باد بر خدا كه بهترين آفرينندگان است (۱۴)
مراحل ذكر شده در این آیات عبارتند از: تبديل نطفه به خون بسته (علقه) و سپس تبديل به گوشت جويده شده (مضغه) و سپس تبديل به استخوان و سپس استخوان توسط گوشت پوشيده می‌شود و سپس آفرينش ديگر.

 

اين گفته‌ی (اشتباه) قرآن در مورد مراحل رشد جنين از قرنها قبل از اسلام در جوامع آن زمان رايج بوده است. گالن(Galeni) پزشك مشهور یونانی در حدود سال ۱۵۰ پس از ميلاد (۴۵۰ سال قبل از محمد) در تركيه‌ی فعلی نوشته است كه:

خلقت جنين به چهار مرحله تقسيم می‌شود. مرحله‌ی اول كه شكل منی (معادل نطفه) غالب است…. وقتی كه با خون پرشد (معادل علقه) و هنوز قلب و مغز و كبد ساخته نشده‌اند و بی شكل است ولی دارای جسميت است و اندازه‌ی قابل ملاحظه‌ای دارد اين مرحله‌ی دوم است و شكل گوشت دارد (معادل مضغه) نه منی … مرحله‌ی سوم بدنبال می‌آيد كه در آن سه جزء مشخص، يك طرح کلی ورای همه قسمتهای ديگر قابل مشاهده است. پيدايش سه جزء مشخص را واضحتر می‌بينی معده را مبهم‌تر و دست و پاها را. سپس آنها شاخه (برجستگی كه دستها يا پاها را می‌سازند) توليد می‌كنند. در چهارمين و مرحله‌ی نهائی همه‌ی قسمتهای اندامها مشخص شده‌اند… و حركت می‌كند چون حيوان بطور كامل ساخته شده است… زمان آن برای طبيعت فرا رسيده است كه ارگانها را بطور دقيق بهم مرتبط كند و كامل كند. بنابراين طبيعت موجب می‌شود كه گوشت بر رو و اطراف استخوانها رشد كند… و در انتهای استخوانها ليگامنتها را قرار داد كه استخوانها را بهم نگه می‌دارد و در سراسر اطراف استخوان پرده‌ای قرار داد كه به آن پريوستئال گفته می‌شود.”[۱]

انصافا می‌بينيد كه گلن مراحل ذكر شده توسط قرآن را با دقت و صحت بيشتر گفته است. صحت بيشتر به اين دليل كه پرشدن از خون گرچه كاملا درست نيست ولی از نظر جنين شناسی قابل قبول تر است چون رگهای خونی در اطراف و درون ساختار اوليه‌ی جنين تشكيل می‌شوند اما خون بسته شده غلط است. در مرحله‌ی بعد گلن گفته كه جنين شبيه گوشت شده كه با مضغه تناسب دارد اما مفهوم جويده شده معنی را تحريف كرده است. در مراحل بعد جوانه زدن دستها و پاها و تكميل آنان را بدرستی توضيح داده است ولی در قرآن و حديث نيامده است.

همچنين رشد گوشت در اطراف استخوانها را ذكر كرده كه درست است ولی محمد بجای بيان صحيح گلن بيان غلط قرآن را بكار برده كه مضغه به استخوان تبديل می‌شود (يعنی در اين مرحله جنين از جنس استخوان است) كه غلط است و سپس گوشت در اطراف آن می‌رويد. بنظر می‌رسد اين انديشه‌های گلن از طريق تجارت و روابط ديگر از تركيه به سرزمينهای ديگر از جمله عربستان رسيده و محمد اينها را بطور ناقص شنيده و بصورت ناقص تر از اصل، در قرآن آورده است كه البته برای يك انسان امری طبيعی است نه برای خدا. از معجزه تراشان بايد پرسيد اين چه معجزه ايست كه بطور ناقص از ديگران قرض گرفته می‌شود. اين قرض گيری ناقص ايده‌ها توسط محمد دليلی قطعی بر غير الهی بودن منشأ قرآن است.
اما در واقع امروز میدانیم که رشد جنين از آغاز لقاح تا انتهای ۸ هفتگی (حدود ۶۰ روز كه فرم كلی جنين ايجاد شده است) به ۲۳ مرحله تقسيم می‌شود. بعد از ۸ هفتگي جنين بسرعت رشد می‌كند و تمام قسمتها و ارگانهای داخلی و بافتها بسرعت تكامل می‌يابند تا هنگام تولد. البته مراحل رشد برخی بافتها و ارگانها مخصوصا سيستم عصبی پس از تولد هم ادامه می‌يابد. جنين دائما در حال تغيير و تكامل است، حال كداميك از مراحل علقه است و كدام مضغه و كدام استخوان و كدام دميدن روح؟!

هيچكدام از اين مراحل در دوره‌ی رشد جنين وجود ندارند. جنين در هيچ مرحله‌ای خون بسته نيست و در هيچ مرحله‌ای (شبيه) گوشت جويده نيست و در هيچ مرحله‌ای استخوان نيست. اساسا رشد تمام بافتها از جمله عضله و استخوان با هم پيش می‌روند نه اينكه ابتدا جنين تبديل به استخوان شود و سپس گوشت اطراف استخوانها را فرا گيرد! همچنين هيچ تغييری كه نشانگر دميدن روح باشد در جنين اتفاق نمی‌افتد.
برای خواندن مقاله کامل و علمی در مورد ایراد این نظریه و اشتباه قرآناینجا را کلیک کنید.

منبع:

۱. Corpus Medicorum Graecorum: Galeni de Semine (Galen: On Semen) (Greek text with English trans.

galeniPhillip de Lacy, Akademic Verlag, 1992) section I:9:1-10 pp. 92-95, 101

Read 138 times
Last modified on 02 February 2019

 درباره ما

وبسایت ناباور منتقد جدی ادیان است و از انجا که به زبان

فارسی برای مخاطب فارسی زبان ارائه میشود و با توجه به

کثرت مسلمانان در این جوامع، بسمت نقد اسلام تمایل دارد

 اهداف

روشنگری و اطلاع رسانی از طریق نشر کتب و مقالات

خرافه ستیز، فراهم آوردن امکان بحث و تبادل نظر آزادانه

برای ناباوران و حمایت از سایر ناباوران

لینک های مفید

Info@Naabavar.com

www.atheistium.com

www.ex-muslim.org.uk