تحریم شراب

Rate this item
(0 votes)

داستان مراحل تحریم شراب در قرآن, داستانی خواندنی است که به خودی خود اثبات میکند که نویسنده یا نویسندگان قرآن در یک سردرگمی برای تحریم یا آزادی نوشیدن شراب, به سر می‌برده‌اند.

 به ترتیب با بررسی آیات قرآن در این زمینه چگونگی این جریان را از نظر می‌گذرانیم.

۱- آیه ۶۷ سوره نحل: وَمِنْ ثَمَرَاتِ النَّخِيلِ وَالْأَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَكَرًا وَرِزْقًا حَسَنًا إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
ترجمه: و از میوه های درخت خرما و انگور نیز (نوشیدنی‌های) مست کننده و رزق نیکو می‌گیرید. همانا در این امر نیز نشانه‌ای روشن برای اهل تفکر است.(سوره نحل، آیه ۶۷)

در این آیه همانگونه که مشاهده می‌کنید همانند دستورات ادیان یهودیت و مسیحیت, شراب از نوشیدنی‌های نیکوست و الله هم بر این امر در این آیه تاکید کرده است.

۲- آیه ۲۱۹ سوره بقره: يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا
ترجمه: از تو درباره شراب و قمار مى‌پرسند، بگو در آنها گناهى بزرگ و نيز سودهايى براى مردم هست، ولى گناه آنها بر سودشان مى‌چربد…(سوره بقره، آیه ۲۱۹)
در اینجا الله یک قدم از گفته‌اش در نحل ۶۷ عقب نشینی می‌کند و در نوشیدن شراب سودهایی عنوان می‌کند اما امر گناه کردن در نوشیدن شراب را نیز در کنارش قرار میدهد و می آورد, اما هنوز نوشیدن شراب را کاملا و صد در صد حرام اعلام نمی‌کند!

۳- آیه ۴۳ سوره نساء: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ
ترجمه: اى مؤمنان در حال مستى به نماز نزديك نشويد، تا زمانى كه بدانيد كه چه می گویید، همچنين هنگامى كه جنب هستيد نيز به نماز نزديك نشويد، مگر آنكه رهگذر باشيد تا زمانى كه غسل كنيد، و اگر بيمار يا مسافر باشيد، يا يكى از شما از موضع قضاى حاجت بازگشت، يا با زنان تماس گرفتيد، آنگاه آب نيافتيد بر خاكى پاك تيمم كنيد و چهره ها و دستهايتان را به آن مسح كنيد، كه الله بخشاينده مهربان است.(سوره نسا، آیه ۴۳)
دراین آیه دوباره الله نوشیدن شراب را منع نکرده ولی کمی محتاط‌تر شده و فقط مشکل او بر سر نماز خواندن در حالت مستی و چند مورد دیگر است که در آیه بالا آمده است در غیر اینصورت نوشیدن شراب هنوز از سوی الله مجاز دانسته شده و حرام نشده است.

۴- آیه ۹۰ سوره مائده: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
ترجمه: اى مؤمنان شراب و قمار و انصاب و ازلام پليد و عمل شيطانى است، از آن پرهيز كنيد باشد كه رستگار شوید.(سوره مائده آیه ۹۰)
در این آیه آخر است که پس از تفکرات بسیار, الله شراب را منع و نوشیدن آنرا از اعمال پلید و شیطانی میداند و حرام می کند البته فقط در این دنیا زیرا او به بندگانش وعده نوشیدن همین شراب پلید و شیطانی را در بهشت خیالی دوباره میدهد!!

 

خواندن این آیات فوق و تامل کردن بر آنها این پرسش‌ها را در ذهن هر انسان شکاک و کنجکاوی مطرح می‌کند که:

 

۱- چرا الله در نحل ۶۷ نوشیدن شراب را امری نیکو میداند، در بقره ۲۱۹ در نوشیدن آن سودهای بسیار می‌یابد اما در مائده ۹۰ الله ۱۸۰ درجه تغییر عقیده میدهد و عمل نوشیدن شراب را امری پلید و شیطانی توصیف می‌کند !؟

مگر چه اتفاق و یا اتفاقاتی در مکه و سپس در مدینه در این فاصله صدور آیات نحل ۶۷ تا مائده ۹۰ افتاده است که الله را به چنین تصمیم گیری رادیکالی مجبور کرده است!؟

۲- چرا الله برای حرام اعلام کردن نوشیدن شراب این همه در مکه و سپس در مدینه صبر کرده است و بتدریج چنین تصمیمی را گرفته است !؟

۳- چرا این خدای واحد ادیان ابراهیمی برای نوشیدن و ننوشیدن شراب اینهمه تناقضات و سردرگمی در گفتارش هست!؟

۴- چرا در دو دین نخست جاده باز و هموار است و نوشیدن شراب آزاد و نیکوست ولی در دین اسلام همین نوشیدن شراب از یک جاده هموار و نیکو به یک جاده ناهموار و سپس به بن بست کامل تبدیل میشود و می افتد و نوشیدن آن پلید، شیطانی و حرام اعلام میشود!؟

۵- اگر نوشیدن شراب امری پلید و شیطانی است چرا الله نوشیدن آنرا در بهشت واهی جایز کرده است!؟

 

به درستی اگر نویسنده این آیات خدا باشد, باید اینقدر متناقض و سردرگم با قضیه شراب برخورد میکرد ؟؟ 

این آیات و آیات مشابه به خوبی اثبات میکند که نویسنده یا نویسندگان آیات قرآن انسان بوده‌اند و در شرایط مختلف تصمیمات متفاوت میگرفته‌اند وگرنه به فرض وجود داشتن خدا, این خدا نمیتواند اینقدر ضعیف و آشفته باشد.

 

Read 113 times
Last modified on 02 February 2019

 درباره ما

وبسایت ناباور منتقد جدی ادیان است و از انجا که به زبان

فارسی برای مخاطب فارسی زبان ارائه میشود و با توجه به

کثرت مسلمانان در این جوامع، بسمت نقد اسلام تمایل دارد

 اهداف

روشنگری و اطلاع رسانی از طریق نشر کتب و مقالات

خرافه ستیز، فراهم آوردن امکان بحث و تبادل نظر آزادانه

برای ناباوران و حمایت از سایر ناباوران

لینک های مفید

Info@Naabavar.com

www.atheistium.com

www.ex-muslim.org.uk